Elections Results

Select Race:
Return To Top

Governor

Reporting: 100%
Rick Snyder (GOP)1,598,922
51%
WinnerWinner
Mark Schauer (Dem)1,469,375
47%
Mary Buzuma (Lib)35,574
1%
Mark McFarlin (UST)19,177
1%
Paul Homeniuk (Grn)14,893
0%
Return To Top

U.S. Senate

Reporting: 100%
Gary Peters (Dem)1,693,781
55%
WinnerWinner
Terri Lynn Land (GOP)1,283,850
41%
Jim Fulner (Lib)62,504
2%
Richard Matkin (UST)37,155
1%
Chris Wahmhoff (Grn)26,040
1%
Return To Top

Attorney General

Reporting: 100%
Bill Schuette (GOP)1,594,595
52%
WinnerWinner
Mark Totten (Dem)1,350,920
44%
Justin Altman (Lib)57,206
2%
Gerald Van Sickle (UST)30,610
1%
John La Pietra (Grn)25,675
1%
Return To Top

Secretary of State

Reporting: 100%
Ruth Johnson (GOP)1,640,267
54%
WinnerWinner
Godfrey Dillard (Dem)1,313,941
43%
James Lewis (Lib)60,885
2%
Robert Gale (UST)34,203
1%
Jason Gatties (NLP)13,104
0%
Return To Top

Supreme Court

Reporting: 100%
Brian Zahra (NPA)1,440,407
32%
WinnerWinner
Richard Bernstein (NPA)1,293,098
29%
WinnerWinner
James Redford (NPA)927,424
21%
Bill Murphy (NPA)633,702
14%
Doug Dern (NPA)181,872
4%
Return To Top

Supreme Court Partial

Reporting: 100%
David Viviano (NPA)1,509,875
62%
WinnerWinner
Deborah Thomas (NPA)701,698
29%
Kerry Morgan (NPA)218,433
9%
Return To Top

U.S. House District 4

Reporting: 100%
John Moolenaar (GOP)124,300
56%
WinnerWinner
Jeff Holmes (Dem)86,133
39%
George Zimmer (UST)5,008
2%
Will White (Lib)4,713
2%
Return To Top

U.S. House District 7

Reporting: 100%
Tim Walberg (GOP)118,715
53%
WinnerWinner
Pam Byrnes (Dem)91,403
41%
Ken Proctor (Lib)4,505
2%
David Swartout (NPA)4,325
2%
Rick Strawcutter (UST)3,113
1%
Return To Top

U.S. House District 8

Reporting: 100%
Mike Bishop (GOP)132,445
55%
WinnerWinner
Eric Schertzing (Dem)101,191
42%
James Weeks (Lib)4,543
2%
Jim Casha (Grn)1,867
1%
Jeremy Burgess (NLP)1,673
1%
Return To Top

State Senate District 16

Reporting: 100%
Mike Shirkey (GOP)40,916
61%
WinnerWinner
Kevin Commet (Dem)26,215
39%
Return To Top

State Senate District 23

Reporting: 100%
Curtis Hertel (Dem)49,717
66%
WinnerWinner
Craig Whitehead (GOP)25,809
34%
Return To Top

State Senate District 24

Reporting: 100%
Rick Jones (GOP)55,999
56%
WinnerWinner
Dawn Levey (Dem)44,173
44%
Return To Top

State House District 58

Reporting: 100%
Eric Leutheuser (GOP)17,010
71%
WinnerWinner
Amaryllis Thomas (Dem)6,783
29%
Return To Top

State House District 64

Reporting: 100%
Earl Poleski (GOP)13,617
61%
WinnerWinner
Brenda Pilgrim (Dem)8,666
39%
Return To Top

State House District 65

Reporting: 100%
Brett Roberts (GOP)15,955
57%
WinnerWinner
Bonnie Johnson (Dem)11,077
40%
Ronald Muszynski (Lib)971
3%
Return To Top

State House District 67

Reporting: 100%
Tom Cochran (Dem)16,975
54%
WinnerWinner
John Hayhoe (GOP)14,280
46%
Return To Top

State House District 68

Reporting: 100%
Andy Schor (Dem)18,471
77%
WinnerWinner
Rob Secaur (GOP)5,629
23%
Return To Top

State House District 69

Reporting: 100%
Sam Singh (Dem)18,475
68%
WinnerWinner
Frank Lambert (GOP)8,759
32%
Return To Top

State House District 71

Reporting: 100%
Tom Barrett (GOP)17,715
50%
Theresa Abed (Dem)17,405
50%
Return To Top

State House District 93

Reporting: 100%
Tom Leonard (GOP)19,103
56%
WinnerWinner
Josh Derke (Dem)11,929
35%
Michael Trebesh (NPA)3,068
9%
Return To Top

Proposal 14-1 Wolf Hunting Season

Reporting: 100%
No1,596,052
55%
WinnerWinner
Yes1,307,289
45%
Return To Top

Proposal 14-2 Designate Game

Reporting: 100%
No1,844,053
64%
WinnerWinner
Yes1,043,800
36%

Local Election Results

Select Race
Return To Top

State Board of Education

Vote for 2
Total Votes: 5,535,204 Reporting: 100%
Pamela Pugh Smith (Dem) 1,366,930
25%
Winner Winner
Casandra E. Ulbrich (Dem) 1,307,958
24%
Winner Winner
Maria Carl (GOP) 1,227,110
22%
Jonathan Tade Williams (GOP) 1,204,557
22%
Kimberly Moore (Lib) 114,479
2%
Gregory Scott Stempfle (Lib) 75,608
1%
John Adams (UST) 82,359
1%
Karen Adams (UST) 65,695
1%
Sherry A. Wells (GRN) 60,453
1%
Nikki Mattson (NLP) 30,055
1%
Return To Top

University of Michigan Regent

Vote for 2
Total Votes: 5,478,674 Reporting: 100%
Kathy White (Dem) 1,352,347
25%
Winner Winner
Mike Behm (Dem) 1,263,196
23%
Winner Winner
Ronald Weiser (GOP) 1,258,361
23%
Rob Steele (GOP) 1,254,325
23%
James Lewis Hudler (Lib) 76,332
1%
John Jascob (Lib) 71,737
1%
Joe Sanger (USTX) 59,705
1%
Christine C. Schwartz (USTX) 84,709
2%
Ian Swanson (GRN) 57,962
1%
Return To Top

Michigan State University Trustee

Vote for 2
Total Votes: 5,457,789 Reporting: 100%
George J. Perles (Dem) 1,290,756
24%
Winner Winner
Melanie Foster (GOP) 1,286,970
24%
Winner Winner
Jeff Sakwa (GOP) 1,206,309
22%
Faylene Owen (Dem) 1,259,461
23%
Michael H. Miller (LIB) 86,687
2%
Raymond Moses (LIB) 67,557
1%
Crystal Van Sickle (USTX) 73,356
1%
Stephen J. Young (USTX) 58,156
1%
Adam Adrianson (GRN) 33,911
1%
Terry Link (GRN) 59,592
1%
Bridgette Guzman (NL) 35,034
1%
Return To Top

Wayne State University Board of Governors

Total Votes: 5,320,510 Reporting: 100%
Marilyn Kelly (Dem) 1,370,798
26%
Winner Winner
Dana Alicia Thompson (Dem) 1,245,865
23%
Winner Winner
Michael Busuito (GOP) 1,237,440
23%
Satish Jasti (GOP) 1,072,730
20%
Dan Goebel (LIB) 88,792
2%
Brian Richard Wright (LIB) 77,366
1%
Shari A. Matkin (USTX) 59,358
1%
Marc Joseph Sosnowski (USTX) 57,149
1%
Margaret Guttshall (GRN) 44,906
1%
Latham T. Redding (GRN) 37,089
1%
Yolanda Robson (NL) 29,017
1%
Return To Top

Ingham County Parks and Trails Millage

Total Votes: 80,888 Reporting: 100%
Yes 44,367
55%
Winner Winner
No 36,521
45%
Return To Top

Ingham County Health Services Millage

Total Votes: 81,166 Reporting: 100%
Yes 57,041
70%
Winner Winner
No 24,125
30%
Return To Top

Delhi Township Fire Millage

Total Votes: 9,355 Reporting: 100%
Yes 6,620
71%
Winner Winner
No 2,735
29%
Return To Top

Delhi Township Law Enforcement Millage

Total Votes: 9,350 Reporting: 100%
Yes 6,441
69%
Winner Winner
No 2,909
31%
Return To Top

East Lansing Sale of City-Owned Property

Total Votes: 8,586 Reporting: 100%
Yes 4,858
57%
Winner Winner
No 3,728
43%
Return To Top

Lansing Sale of Miller Rd. Comm. Ctr

Total Votes: 26,435 Reporting: 100%
Yes 18,831
71%
Winner Winner
No 7,604
29%
Return To Top

Lansing Grand Woods Park Sale

Total Votes: 26,286 Reporting: 100%
Yes 14,824
56%
Winner Winner
No 11,462
44%
Return To Top

Lansing Charter Amendment 5-103 12

Total Votes: 26,465 Reporting: 100%
Yes 17,115
65%
Winner Winner
No 9,350
35%
Return To Top

Lansing Charter Amendment 5-108 2

Total Votes: 26,365 Reporting: 100%
Yes 17,960
68%
Winner Winner
No 8,405
32%
Return To Top

Eaton County Local Roads Millage

Total Votes: 39,128 Reporting: 100%
Yes 20,056
51%
Winner Winner
No 19,072
49%
Return To Top

Quincy Schools 2 Operating Millage

Total Votes: 1,907 Reporting: 100%
Yes 1,005
53%
Winner Winner
No 902
47%
Return To Top

Grand Ledge Schools Operating Millage Renewal

Total Votes: 12,844 Reporting: 100%
Yes 8,545
67%
Winner Winner
No 4,299
33%
Return To Top

Leslie Schools Sinking Fund

Total Votes: 2,104 Reporting: 100%
No 1,191
57%
Winner Winner
Yes 913
43%
Return To Top

Stockbridge Schools Operating Millage

Total Votes: 3,344 Reporting: 100%
Yes 2,077
62%
Winner Winner
No 1,267
38%
Return To Top

Williamston Deputy Admin Officers Prop

Total Votes: 1,237 Reporting: 100%
Yes 976
79%
Winner Winner
No 261
21%
Return To Top

Williamston Charter Amendment Section 8.9

Total Votes: 1,237 Reporting: 100%
Yes 976
79%
Winner Winner
No 261
21%
Return To Top

Williamston Charter Amendment Section 6.4

Total Votes: 1,228 Reporting: 100%
Yes 931
76%
Winner Winner
No 297
24%
Return To Top

Williamstown Township Roads Millage

Total Votes: 2,530 Reporting: 100%
No 1,371
54%
Winner Winner
Yes 1,159
46%
Return To Top

Ingham County Commissioner 1st District

Total Votes: 5,331 Reporting: 100%
Victor G. Celentino (D) 3,938
74%
Winner Winner
John McNamara (R) 1,393
26%
Return To Top

Ingham County Commissioner 2nd District

Total Votes: 4,047 Reporting: 100%
Rebecca Behar-Cook (D) 3,246
80%
Winner Winner
Patricia Muscovalley (R) 801
20%
Return To Top

Ingham County Commissioner 3rd District

Total Votes: 4,533 Reporting: 100%
Sarah Anthony (D) 3,237
71%
Winner Winner
Beverly Hansen (R) 1,296
29%
Return To Top

Ingham County Commissioner 4th District

Total Votes: 3,822 Reporting: 100%
Bryan L. Crenshaw (D) 2,791
73%
Winner Winner
Vickie Nicklas (R) 1,031
27%
Return To Top

Ingham County Commissioner 5th District

Total Votes: 4,343 Reporting: 100%
Todd Tennis (D) 3,019
70%
Winner Winner
Robert Kerr (R) 1,324
30%
Return To Top

Ingham County Commissioner 6th District

Total Votes: 7,642 Reporting: 100%
Randy Maiville (R) 4,252
56%
Winner Winner
Jim Dravenstatt-Moceri (D) 3,390
44%
Return To Top

Ingham County Commissioner 7th District

Total Votes: 6,259 Reporting: 100%
Kara Hope (D) 3,869
62%
Winner Winner
Anthony Markwort (R) 2,390
38%
Return To Top

Ingham County Commissioner 8th District

Total Votes: 4,825 Reporting: 100%
Penelope Tsernoglou (D) 3,454
72%
Winner Winner
Alasdair Whitney (R) 1,371
28%
Return To Top

Ingham County Commissioner 9th District

Total Votes: 2,114 Reporting: 100%
Carol N. Koenig (D) 1,603
76%
Winner Winner
Derek M. Drushel (R) 511
24%
Return To Top

Ingham County Commissioner 10th District

Total Votes: 4,914 Reporting: 100%
Brian McGrain (D) 3,487
71%
Winner Winner
Michelle Gormas (R) 1,427
29%
Return To Top

Ingham County Commissioner 11th District

Total Votes: 7,912 Reporting: 100%
Teri Banas (D) 4,894
62%
Winner Winner
Gerry Polverento (R) 3,018
38%
Return To Top

Ingham County Commissioner 12th District

Total Votes: 7,313 Reporting: 100%
Deb Nolan (D) 4,553
62%
Winner Winner
Jim Hershiser (R) 2,760
38%
Return To Top

Ingham County Commissioner 14th District

Total Votes: 7,121 Reporting: 100%
Robin Case Naeyaert (R) 3,831
54%
Winner Winner
Dallas H. Henney (D) 3,290
46%
Return To Top

Mason City Council

Vote for 3
Total Votes: 6,077 Reporting: 100%
Jon Droscha 1,341
22%
Winner Winner
Mike Waltz 1,258
21%
Winner Winner
Marlon I. Brown 1,165
19%
Winner Winner
Rita Vogel 903
15%
Angela Madden 716
12%
Jeffrey Wiggins 694
11%
Return To Top

Lansing Community College Trustees

Vote for 2
Total Votes: 102,282 Reporting: 100%
Andrew Patrick Abood 20,748
20%
Winner Winner
Judith K. Berry 17,438
17%
Winner Winner
Angela L. Mathews 15,318
15%
Steve Hicks 13,179
13%
Kris T. Nicholoff 10,593
10%
Todd A. Heywood 8,398
8%
James M. Wahl 8,384
8%
Kevin Colman O'Malley 8,224
8%
Return To Top

Dansville School Board

Vote for 3
Total Votes: 3,324 Reporting: 100%
Michael B. Kapp 899
27%
Winner Winner
Christopher Schmidt 726
22%
Winner Winner
Mark Slabaugh 661
20%
Winner Winner
Kelly R. Jones 657
20%
Clyde L. Thomas 381
11%
Return To Top

East Lansing School Board

Vote for 4
Total Votes: 25,752 Reporting: 100%
Kate Powers 3,919
15%
Winner Winner
Karen Hoene 3,703
14%
Winner Winner
Yasmina Bouraoui 3,681
14%
Winner Winner
Nell Kuhnmuench 3,641
14%
Winner Winner
Kyle Guerrant 3,305
13%
Jeffrey C. Wray 2,897
11%
David Gott 2,381
9%
Joe Borgstrom 2,225
9%
Return To Top

Haslett Board of Education 4 Year Term

Vote for 2
Total Votes: 6,797 Reporting: 100%
Dan Kohler 2,426
36%
Winner Winner
Cammy Wheeler 1,871
28%
Winner Winner
Molly Polverento 1,207
18%
Cami L. Rapson 1,293
19%
Return To Top

Haslett Board of Education 6 Year Term

Vote for 2
Total Votes: 6,586 Reporting: 100%
Christine Coady 2,577
39%
Winner Winner
Karen East 2,380
36%
Winner Winner
Heather Stuht Meingast 1,629
25%
Return To Top

Holt School Board (Partial Term)

Vote for 1
Total Votes: 6,945 Reporting: 100%
Julie A. Bureau 3,486
50%
Winner Winner
Tom Shaver 1,875
27%
Rick Brooks 1,584
23%
Return To Top

Holt School Board (6-Year Term)

Vote for 3
Total Votes: 19,670 Reporting: 100%
Mark R. Perry 3,775
19%
Winner Winner
Douglas Needham 3,579
18%
Winner Winner
Deborah L. Roeske 3,357
17%
Winner Winner
Craig Ernest Anderson 3,235
16%
John Malatinksy 2,873
15%
Fred Ford 2,851
14%
Return To Top

Lansing School Board

Vote for 3
Total Votes: 53,503 Reporting: 100%
Shirley M. Rodgers 10,848
20%
Winner Winner
Guillermo Z. Lopez 9,966
19%
Winner Winner
Bryan Beverly 8,620
16%
Winner Winner
Thomas Patrick Morgan 8,161
15%
Randy A. Watkins 6,076
11%
Julee Rodocker 5,466
10%
S. Joy Gleason 4,366
8%
Return To Top

Leslie School Board

Vote for 3
Total Votes: 4,651 Reporting: 100%
Tim Carroll 1,174
25%
Winner Winner
James Wood 1,167
25%
Winner Winner
John Wayne Stewart 1,160
25%
Winner Winner
Thomas Joseph Latter 1,150
25%
Return To Top

Mason School Board

Vote for 2
Total Votes: 9,187 Reporting: 100%
Tom Curtis 4,083
44%
Winner Winner
Kurt Creamer 3,092
34%
Winner Winner
Christopher Savoie 2,012
22%
Return To Top

Okemos School Board

Vote for 3
Total Votes: 15,762 Reporting: 100%
Amy Crites 4,790
30%
Winner Winner
Dean Bolton 4,227
27%
Winner Winner
Vincent Lyon-Callo 2,498
16%
Winner Winner
Robert Tucker 2,444
16%
Samer F. Naser 1,803
11%
Return To Top

Perry School Board - 4 Year Term

Vote for 4
Total Votes: 1,498 Reporting: 100%
Rick Lamb 320
21%
Winner Winner
Charles Scovill 312
21%
Winner Winner
Catherine L. Hahn 302
20%
Winner Winner
Mark Ruzinsky 284
19%
Winner Winner
Greg Daenzer 280
19%
Return To Top

Williamston School Board (6-Year Term)

Vote for 3
Total Votes: 8,831 Reporting: 100%
Nancy Deal 1,965
22%
Winner Winner
Timothy J. Grant 1,516
17%
Winner Winner
Christopher Lewis 1,311
15%
Winner Winner
Tyrone D. Sanders Jr. 992
11%
Jill Story 1,244
14%
Shannon Stover 944
11%
Gregory M. Talberg 859
10%
Return To Top

Jackson County Commissioner 2nd District

Total Votes: 5,685 Reporting: 100%
Rodney V. Walz (GOP) 3,415
60%
Winner Winner
Roger Maufort (Dem) 2,270
40%
Return To Top

Jackson County Commissioner 3rd District

Total Votes: 4,344 Reporting: 100%
Carl Rice, Jr. (GOP) 2,583
59%
Winner Winner
Val Cochran Toops (Dem) 1,761
41%
Return To Top

Jackson County Commissioner 5th District

County: Jackson Total Votes: 6,710 Reporting: 100%
James E. Shotwell, Jr. (GOP) 4,491
67%
Winner Winner
Steven R. Tucker (Dem) 2,219
33%
Return To Top

Jackson County Commissioner 7th District

Total Votes: 2,629 Reporting: 100%
Daniel J. Mahoney (Dem) 1,863
71%
Winner Winner
Craig Radala (GOP) 766
29%
Return To Top

Jackson County Commissioner 8th District

Total Votes: 3,813 Reporting: 100%
John R. Polaczyk (Dem) 1,909
50%
Winner Winner
Shane LaPorte (GOP) 1,904
50%
Return To Top

Jackson County Commissioner 9th District

Total Votes: 4,454 Reporting: 100%
Justin Center (Dem) 2,583
58%
Winner Winner
David K. Elwell (GOP) 1,871
42%
Return To Top

Blackman Township Trustee 1

Total Votes: 4,422 Reporting: 100%
Louis Globensky (Dem) 2,558
58%
Winner Winner
Betty B. Brockie (GOP) 1,864
42%
Return To Top

Blackman Township Trustee 2

Total Votes: 4,428 Reporting: 100%
Michael Ambs (Dem) 2,488
56%
Winner Winner
Mark D. Singer (GOP) 1,940
44%
Return To Top

Concord Village Trustee

Vote for 3
Total Votes: 726 Reporting: 100%
Jeff Jackson 208
29%
Winner Winner
Erica Moubray 190
26%
Ashley Meeks 172
24%
James Bush 156
21%
Return To Top

Pulaski Township Supervisor

Total Votes: 711 Reporting: 100%
Bob Jones (Dem) 406
57%
Winner Winner
David White (GOP) 305
43%
Return To Top

Jackson School Board

Total Votes: 17,006 Reporting: 100%
James Grace 6,137
36%
Winner Winner
Robert Inman 5,626
33%
Bobby Lee Thompkins 5,243
31%
Return To Top

Albion School Board - Partial Term

Vote for 1
Total Votes: 2,015 Reporting: 100%
Ronnie Sims 1,403
70%
Winner Winner
Raymond James Stone II 612
30%
Return To Top

Columbia School Board - 6 Year Term

Vote for 3
Total Votes: 8,292 Reporting: 100%
Robert B. Wahr 2,365
29%
Winner Winner
David Slusher 2,318
28%
Winner Winner
Mark Fish 2,276
27%
Winner Winner
Ray T. Kuzminski 1,333
16%
Return To Top

Columbia School Board - Partial 4 Year Term

Vote for 1
Total Votes: 3,575 Reporting: 100%
Michael Moore 2,033
57%
Winner Winner
Brent Beamish 1,542
43%
Return To Top

Columbia School Board - Partial 2 Year Term

Vote for 1
Total Votes: 3,409 Reporting: 100%
Bev Fish 1,874
55%
Winner Winner
Doug Schedler 1,535
45%
Return To Top

Grass Lake School Board (4-Year Term)

Vote for 2
Total Votes: 3,604 Reporting: 100%
Rich Holcomb 1,063
29%
Winner Winner
Heather Brown 937
26%
Mark Burnett 864
24%
Jessee Frey-Cochrane 413
11%
James N. Phillips, Jr. 327
9%
Return To Top

Grass Lake School Board (2-Year Term)

Vote for 1
Total Votes: 1,945 Reporting: 100%
Janey Bisard 1,241
64%
Winner Winner
Shawn Brown 704
36%
Return To Top

Concord Schools Proposal 1

Total Votes: 1,870
Yes 1,274
68%
Winner Winner
No 596
32%
Return To Top

Concord Schools Proposal 2

Total Votes: 1,830
Yes 1,189
65%
Winner Winner
No 641
35%
Return To Top

Spring Arbor Township Fire Millage

Total Votes: 2,489 Reporting: 100%
Yes 1,904
76%
Winner Winner
No 585
24%
Return To Top

Waterloo Township Police Millage

Total Votes: 1,010 Reporting: 100%
No 664
66%
Winner Winner
Yes 346
34%
Return To Top

Eaton County Commissioner 2nd District

Total Votes: 3,250 Reporting: 100%
Blake Mulder (GOP) 2,056
63%
Winner Winner
Lyonel Woolley (Dem) 1,194
37%
Return To Top

Eaton County Commissioner 3rd District

Total Votes: 2,195 Reporting: 100%
Terrance Augustine (Dem) 1,279
58%
Winner Winner
Fredrick McPhail (GOP) 916
42%
Return To Top

Eaton County Commissioner 4th District

Total Votes: 2,963 Reporting: 100%
Howard T. Spence (Dem) 1,573
53%
Winner Winner
Larry Brunette (GOP) 1,390
47%
Return To Top

Eaton County Commissioner 5th District

Total Votes: 2,856 Reporting: 100%
Jim Osieczonek (GOP) 1,546
54%
Winner Winner
John H. Finn (Dem) 1,310
46%
Return To Top

Eaton County Commissioner 8th District

Total Votes: 1,643 Reporting: 100%
Joseph Brehler (Dem) 1,127
69%
Winner Winner
Brian Brandt (GOP) 516
31%
Return To Top

Eaton County Commissioner 10th District

Total Votes: 3,121 Reporting: 100%
Roger A. Eakin (GOP) 1,660
53%
Winner Winner
Tony Chandler (Dem) 1,461
47%
Return To Top

Eaton County Commissioner 11th District

Total Votes: 2,412 Reporting: 100%
Wayne Ridge (GOP) 1,398
58%
Winner Winner
Mike Whitson (Dem) 1,014
42%
Return To Top

Eaton County Commissioner 12th District

Total Votes: 2,142 Reporting: 100%
Brian Lautzenheiser (GOP) 1,273
59%
Winner Winner
Cindy Miller (Dem) 869
41%
Return To Top

Eaton County Commissioner 13th District

Total Votes: 1,990 Reporting: 100%
Kent C. Austin (GOP) 1,125
57%
Winner Winner
Kathi Schroder (Dem) 865
43%
Return To Top

Bellevue School Board

Vote for 2
Total Votes: 2,269 Reporting: 100%
Melissa McGinley 625
28%
Winner Winner
Michael DeRyder 593
26%
Winner Winner
Thomes Miller 532
23%
Wayne Root 519
23%
Return To Top

Bellevue Village President

Total Votes: 348 Reporting: 100%
Denise Poyer 139
40%
Winner Winner
Stephen Racine 111
32%
William Dennis Swartz 98
28%
Return To Top

Bellevue Village Trustee - 4 Year Term

Vote for 3
Total Votes: 784 Reporting: 100%
Lisa Redmer 191
24%
Winner Winner
Tom Moon 185
24%
Winner Winner
Hannah Coy 159
20%
Winner Winner
Jody Mann 130
17%
Kathy McPeters 119
15%
Return To Top

Grand Ledge School Board

Vote for 3
Total Votes: 21,354 Reporting: 100%
Beverly Winstanley 6,474
30%
Winner Winner
Linda K. Wacyk 6,088
29%
Winner Winner
Jon Shiflett 4,590
21%
Winner Winner
William J. Fleener, Jr. 4,202
20%
Return To Top

Lakewood Public Schools - 6 Year Term

Vote for 3
Total Votes: 8,708 Reporting: 100%
Jamie Brodbeck-Krenz 1,864
21%
Winner Winner
Gary Foltz 1,738
20%
Winner Winner
Melissa A. Schuiling 1,681
19%
Winner Winner
Elizabeth A. Adams 1,450
17%
Monica Lee VanHouten 1,130
13%
Delissa Payne 845
10%
Return To Top

Maple Valley School Board

Vote for 4
Total Votes: 3,603 Reporting: 100%
Craig M. Lackscheide 465
13%
Winner Winner
Michelle Dunkelberger 433
12%
Winner Winner
Andrea Montgomery 397
11%
Winner Winner
Robert L. Franks 395
11%
Winner Winner
Mark Rushford 332
9%
Jacob Williams 295
8%
Blake Upright 285
8%
Jenna Burns 281
8%
Colleen Egleston 269
7%
Chad Nelson 250
7%
Katrina B. Gordon 201
6%
Return To Top

Olivet School Board - 6 Year Term

Vote for 2
Total Votes: 3,214 Reporting: 100%
Dan LaPoint, Jr. 1,257
39%
Winner Winner
Greg O'Dell 1,141
36%
Winner Winner
George Edward Shook 816
25%
Return To Top

Olivet School Board - 4 Year Term

Vote for 2
Total Votes: 3,244 Reporting: 100%
Randal VanDyke 1,149
35%
Winner Winner
Scott Piepkow 1,101
34%
Winner Winner
Brad Shrontz 994
31%
Return To Top

Benton Twp. Fire and EMS Millage

Total Votes: 1,171 Reporting: 100%
Yes 760
65%
Winner Winner
No 411
35%
Return To Top

Eaton Rapids Schools Sinking Fund

Total Votes: 5,673 Reporting: 100%
No 3,019
53%
Winner Winner
Yes 2,654
47%
Return To Top

Lakewood Schools Operating Millage

Total Votes: 2,445 Reporting: 100%
Yes 1,647
67%
Winner Winner
No 798
33%
Return To Top

Maple Valley Schools Operating Millage

Total Votes: 1,328 Reporting: 100%
Yes 730
55%
Winner Winner
No 598
45%
Return To Top

65A District Court Judge - Non-Incumbent

Total Votes: 23,653 Reporting: 100%
Michael Edward Clarizio 13,029
55%
Winner Winner
Shannon Schlegel 10,624
45%
Return To Top

Clinton County Commissioner 4th District

Total Votes: 4,287 Reporting: 100%
Kenneth B. Mitchell (GOP) 2,324
54%
Winner Winner
Richard W. Hawkins (Dem) 1,963
46%
Return To Top

Clinton County Commissioner 6th District

Total Votes: 3,448 Reporting: 100%
Anne Hill (GOP) 2,039
59%
Winner Winner
Eileen Heideman (Dem) 1,409
41%
Return To Top

DeWitt City Mayor

Total Votes: 1,866 Reporting: 100%
Jim Rundborg 1,197
64%
Winner Winner
Julie DeRose 669
36%
Return To Top

Fulton School Board

Vote for 3
Total Votes: 3,086 Reporting: 100%
Matthew Vusich 827
27%
Winner Winner
Deana Grover 793
26%
Winner Winner
Karla R. Childers 733
24%
Winner Winner
Edward Lorenz 717
23%
Tricia Winkler 16
1%
Return To Top

Maple Rapids Village Clerk

Total Votes: 189 Reporting: 100%
Linda J. Gavenda 121
64%
Winner Winner
Angela L. Bennett 68
36%
Return To Top

Ovid-Elsie School Board - 6 Year Term

Vote for 2
Total Votes: 4,352 Reporting: 100%
Amy Palus 1,702
39%
Winner Winner
Joshua D. Miller 1,508
35%
Winner Winner
Becky Holmes-Bukantis 1,142
26%
Return To Top

Ovid Village Trustee

Vote for 3
Total Votes: 789 Reporting: 100%
Timothy L. Zwick 225
29%
Winner Winner
Eric James Brown 218
28%
Winner Winner
Ofelia Padilla 178
23%
Winner Winner
Arthur Price, Jr. 168
21%
Return To Top

Ovid Charter Commission

Vote for 9
Total Votes: 1,893 Reporting: 100%
Pat Ackels 244
13%
Winner Winner
Harvey P. Darling 203
11%
Winner Winner
Timothy L. Zwick 196
10%
Winner Winner
Charles V. Moore 194
10%
Winner Winner
Al Toman 192
10%
Winner Winner
Christopher D. Nethaway 185
10%
Winner Winner
Wells R. Monroe 182
10%
Winner Winner
Ofelia Padilla 176
9%
Winner Winner
Arthur Price, Jr. 163
9%
Winner Winner
Marcus R. Tew 158
8%
Return To Top

Essex Township Roads and Bridges Millage

Total Votes: 666 Reporting: 100%
Yes 387
58%
Winner Winner
No 279
42%
Return To Top

DeWitt Schools Operating Millage

Total Votes: 5,950 Reporting: 100%
Yes 4,359
73%
Winner Winner
No 1,591
27%
Return To Top

Montcalm Community College Operating Millage

Total Votes: 20,203 Reporting: 100%
Yes 12,050
60%
Winner Winner
No 8,153
40%
Return To Top

Charlotte School Board

Total Votes: 5,089 Reporting: 100%
Gary King 3,882
76%
Winner Winner
Leland H. Wheaton 583
11%
Winner Winner
Shane A. Gonser 564
11%
Winner Winner
Gary Riley 53
1%
Dan Vanderstelt 7
0%
Return To Top

Hanover-Horton School Board - 6 Year Term

Total Votes: 2,779 Reporting: 100%
Chris Blackledge 1,546
56%
Winner Winner
Gail L. Proctor 1,233
44%
Marcy Shepherd
0%
Return To Top

Waldron Village Trustee

Vote for 6
Total Votes: 316 Reporting: 100%
Mike Ames 50
16%
Winner Winner
Leo Burress 57
18%
Winner Winner
Roy Hall 74
23%
Winner Winner
Millard Dewey McCowan Jr. 55
17%
Winner Winner
Stacie Shamplo 80
25%
Winner Winner
Return To Top

Waldron Village Treasurer

Vote for 1
Total Votes: 131 Reporting: 100%
Elizabeth Robison 73
56%
Winner Winner
Harold Douglas 58
44%
Return To Top

Quincy Schools Millage Renewal

Total Votes: 1,915 Reporting: 100%
Yes 1,173
61%
Winner Winner
No 742
39%
Return To Top

Hudson Area Schools Operating Millage

Total Votes: 1,502
Yes 785
52%
Winner Winner
No 717
48%
Return To Top

North Adams-Jerome Schools Millage Renewal

Total Votes: 1,044 Reporting: 85%
Yes 686
66%
No 358
34%
Return To Top

Hillsdale City Charter Amendment - Treasurer

Total Votes: 1,576 Reporting: 100%
Yes 1,187
75%
Winner Winner
No 389
25%
Return To Top

Hillsdale City Charter Amendment - Clerk

Total Votes: 1,571 Reporting: 100%
Yes 1,186
75%
Winner Winner
No 385
25%
Return To Top

Pittsford Township Fire Protection Proposal

Total Votes: 497 Reporting: 100%
Yes 266
54%
Winner Winner
No 231
46%
Return To Top

Jefferson Township Fire Protection Proposal

Total Votes: 850 Reporting: 100%
No 520
61%
Winner Winner
Yes 330
39%
Return To Top

Waldron Area Schools Board

Vote for 3
Total Votes: 1,317 Reporting: 100%
Heather Boyd 410
31%
Winner Winner
Mark Stiver 322
24%
Winner Winner
Tom Schaedler 301
23%
Winner Winner
Brent A. Leininger 284
22%
Return To Top

Pittsford Area Schools Board - 6 Year Term

Vote for 2.
Total Votes: 1,509 Reporting: 100%
Robert T. Clarke 386
26%
Winner Winner
Sandra Fish 363
24%
Winner Winner
Erin Cole 332
22%
Michael Pidd 268
18%
Janell Morse 160
11%
Return To Top

Camden-Frontier School Board

Vote for 3.
Total Votes: 1,416 Reporting: 100%
Scott E. Nicholls 370
26%
Winner Winner
Ron VanAkin, Jr. 367
26%
Winner Winner
Christopher Shaw 344
24%
Winner Winner
Matt Shiery 335
24%
Return To Top

Allen Village Trustee

Vote for 3.
County: 100% Total Votes: 147
Krista Marshall 47
32%
Winner Winner
Paul Bair 39
27%
Winner Winner
Paul Seegert 38
26%
Winner Winner
Margaret Kaiser 23
16%
Return To Top

District Court Judge - 2B District

Total Votes: 12,226 Reporting: 100%
Sara Lisznyai 6,741
55%
Winner Winner
Neal A. Brady 5,485
45%
Return To Top

Northwest School Board (6-Year Term)

Vote for 3
Total Votes: 11,640 Reporting: 100%
Shawn White 3,553
31%
Winner Winner
Philip R. LaMaire 2,812
24%
Winner Winner
Craig A. Staudinger 2,742
24%
Winner Winner
Philip Sczykutowicz 2,533
22%
Return To Top

Napoleon School Board

Vote for 3
Total Votes: 5,696 Reporting: 100%
Thomas Wilson 1,609
28%
Winner Winner
Jennifer Timm 1,526
27%
Winner Winner
Traci Johnson 1,470
26%
Winner Winner
Stuart A. Smith 1,091
19%

Election Headlines

More Election Headlines


For full local election results, click on the link for your county below:

Clinton
Eaton
Ingham
Jackson
Hillsdale
Michigan Secretary of State

WILX 500 American Road Lansing, MI 48911 517-393-0110
Copyright © 2002-2014 - Designed by Gray Digital Media - Powered by Clickability
Gray Television, Inc.